Pojištění pracovní neschopnosti – na co si dát pozor?

Máte práce nad hlavu. Málo času. Na krku vám visí splácení hypotéky nebo drobnějších úvěrů a samozřejmě běžné měsíční výdaje. A najednou přijde z ničeho nic onemocnění, které si žádá delší dobu léčby. Nebo nenadálý úraz, který vám po delší čas zabrání pokračovat ve vaší práci. To je přesně ta chvíle, kdy doslova oceníte pojištění pracovní neschopnosti.

Že nebudete mít na 2, 3, 6 nebo i více než 12 měsíců možnost pracovat a platit své pravidelné závazky? Takové situace se s pojištěním pracovní neschopnosti obávat nemusíte. Na co si ale dát při sjednávání pojištění pracovní neschopnosti pozor? A na co myslet, když dojde na jeho plnění?

Jak dlouho budete peníze dostávat?

Představte si, že dojde k vážnějšímu úrazu či onemocnění, které vyžaduje delší dobu léčení, nebo vede dokonce až k částečné invaliditě. Například se budete léčit s komplikovanou zlomeninou, přetrhanými vazy v koleně, onkologickým onemocněním, s vyhřeznutou ploténkou nebo budete řešit následky mozkové příhody či infarktu. V takové situaci se dlouho čeká na ustálení zdravotního stavu a doba léčení je opravdu dlouhá. A právě v tomto období je pro vás důležité, na jak dlouhou dobu máte nastaveno pojistné plnění z pojištění pracovní neschopnosti.

V pojistných podmínkách tuto položku najdete jako “maximální dobu plnění”. A nenechte se mýlit. Mezi jednotlivými pojišťovnami v tomto jednoduchém čísle existují velké rozdíly. Dostávat pojistné plnění pouze rok nebo déle , je už pro rodinný rozpočet v době, kdy nejste schopni pracovat, podstatný rozdíl.

Jak dlouho musíte čekat, než se na vás pojištění začne reálně vztahovat?

Víte, jak dlouho od uzavření smlouvy má pojišťovna nastavenu tzv. čekací dobu a vy tedy musíte počkat, než vám pojišťovna bude moci uznat první pojistné plnění? Tzv. “čekací doby” se mohou pojišťovny od pojišťoven lišit. Může se jednat o čekací dobu 3 měsíce nebo 2 měsíce . Pokud by tedy došlo k pracovní neschopnosti v průběhu této čekací doby, pojišťovna nebude plnit.

Pozor na léčená onemocnění před uzavřením smlouvy

V případě onemocnění léčených před uzavřením smlouvy, nemusí za pracovní neschopnost pojišťovny v budoucnu plnit, pokud se bude jednat o léčení stejného onemocnění. Například klient se léčil před 10ti lety po dobu dvou let s žaludečními vředy. Nově si nedávno sjednal pojištění pracovní neschopnosti. U většiny pojišťoven v případě nové pracovní neschopnosti se stejným onemocněním (v tomto případě s žaludečními vředy) plněna pracovní neschopnost nebude. U některých ale ano. Víte, co máte sjednáno ve vaší smlouvě?

Vyplacení zálohy na pojistné plnění v případě trvání pracovní neschopnosti

V případě dlouhodobějších pracovních neschopností je možno vyplatit zálohu na pojistné plnění. U většiny pojišťoven je záloha vyplacena nejdříve po třech měsících léčby, u některých můžete nárokovat vyplacení zálohového plnění již po jednom měsíci a to dokonce opakovaně každý měsíc. Co máte sjednáno vy?

Jak je na tom vaše stávající pojištění?

Nabízíme rychlý a nezávislý audit!

  • ať víte za co platíte
  • pozor na výjimky, co se neplní
  • je případné plnění dostačující?
  • jak postupovat v případě, když se něco stane?
  • servis do budoucna
  •  
Kontaktujte nás přes LIVE CHAT

Zůstaňme v kontaktu.
Odebírejte naše newslettery!

Zanechte nám vaše telefonní číslo

a my se vám ozveme!

Zavoláme vám zpět. Naše konzultace je nezávazná a zdarma. Konzultaci nabízíme on-line, telefonicky a také osobně.

… a nebo nám zavolejte vy. Je to jen na vás!

PO – PÁ 8:00 – 16:00

Fungujeme také digitálně

Vše můžeme vyřešit on-line!

Co všechno děláme?

Napadá vás, s čím bychom vám mohli pomoci?
Jakýkoliv dotaz vám rádi ihned zodpovíme níže v chatu…