Nový Jičín 3. května 2018 v podvečer zasáhlo silné krupobití. Byl to docela mazec, nic takového tady nepamatujeme. Ještě ten večer nám volalo několik klientů, co mají dělat a jak postupovat při nahlášení pojistné události.
Příběhů byla spousta. Například náš klient si na počátku dubna koupil nového VW Tiguana, při prvním pohledu napočítal 70 důlků. Další sotva týden zakoupené ojeté BMW X5, jen na kapotě 48 důlků. Řada lidí se bála na své auto raději podívat. Škody opravdu byly nebývalého rozsahu.
Jak se dnes takové poškození opravuje? Jsou dvě možnosti:
Dříve používaná metoda vyklepání a vytmelení spolu s nástřikem nového laku. V zásadě se dnes nepoužívá.
Technologie PDR – poškozené místo se zpětným vytlačením nebo vytažením pomoci speciálních přípravků dostane poškozené díly do původního stavu. Tato metoda má řadu výhod:
- Oprava je násobně rychlejší, než lakování
- Díky zachování původního laku vozidlo neztrácí na hodnotě
- Náklady na opravu PDR jsou nižší oproti klasické metodě opravy lakováním
- Opravu akceptují a doporučují všechny pojišťovny na trhu
Viděli jsme několik opravených vozidel technologií PDR po uvedených kroupách. Po poškození nebyla jediná stopa! Smekáme nad touto možností opravy!
Jak je to s pojistným plněním v takové situaci?
Pokud máte sjednáno havarijní pojištění, potom je tzv. živelní pojištění jeho součástí. Je potřeba danou škodu nahlásit u své pojišťovny. Po prohlédnutí vozidla likvidátorem proběhne jeho oprava. Vaše spoluúčast je daná pojistnou smlouvou. Nečastější varianty jsou 5% (min. 5 000 Kč) z ceny opravy, případně 10% (min. 10 000 Kč).
Pokud máte sjednáno pouze zákonné pojištění z provozu vozidla, potom máte smůlu. Nedostanete ani korunu. Pouze v situaci, kdy máte uzavřeno tzv. živelní pojištění, které kryje škodu pro případ právě těchto rizik (pro příklad se jedná o požár, povodeň, záplavu, úder blesku, vichřici, krupobití, pád stromu nebo stožáru). Každá pojišťovna může mít ve svých podmínkách stanovena různá rizika. Stejně tak si můžete stanovit maximální limit plnění této škody. Většinou je volba 50 000 Kč nebo 100 000 Kč. Pro příklad: aktuální roční cena za toto připojištění u jedné z pojišťoven do limitu plnění 50 000 Kč je 264 Kč!
Živelní pojištění vašeho auta již od 264 Kč za rok!
Jaká je průměrná cena opravy? Rekordmanem krupobití v Novém Jičíně je z našich zdrojů vozidlo, které mělo 320 důlků (viditelných okem bylo méně, nicméně při opravě technologií PDR technici napočítali právě tento počet). Cena za opravu byla v tomto případě okolo 60 000 Kč. V jiných případech se cena oprav pohybuje v rozmezí 20 000 Kč až 50 000 Kč. Záleží na míře poškození a velikosti důlků.
Bohužel se budeme v tomto regionu potkávat s mnoha vozidly s důlky na kapotě a střeše. Majitelé neměli sjednáno havarijní pojištění nebo výše uvedené živelní připojištění. Při sjednávání zákonného pojištění tento typ připojištění nabízíme, nicméně jen malé procento řidičů jej uzavře. Nejčastější odpověď? Není to potřeba, nechci platit více.
Jak máte pojištěno vaše vozidlo vy? Máte jen povinné ručení, nebo také další připojištění? Možností, jak chránit váš majetek je mnoho. Cena pojištění je zcela určitě důležitá, ale nevybírejte jen podle ní. Řada klientů si to potom dlouho vyčítá